Tillbaka till katalog

Ehrensvärd 5 vol.

Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.
Ehrensvärd 5 vol.

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

EHRENSVÄRD (5). (EHRENSVÄRD, CARL AUGUST). Resa till Italien, åren 1780, 1781, 1782. Strengnäs (A. J. Segerstedt) 1812. (2, 5), 6-70, (1, 1 blank, 1), 76-142 s. (1 blankt blad saknas). Senare enkelt grönt pappband. Enstaka småfläckar.
Innehåller även "De fria konsters Philosophi" på s. (73)-142. Detta är en upplaga av Resa utan planscher, utgavs även med planscher.
+
C.A. Ehrensvärds skrifter. Strängnäs, Carl Eric Ekmarck, 1816 på eget förlag.
8:o. (2), 166 s. Samtida hfrbd, rikt guldornerad rygg, lätt nött. Några småfläckar.
Första upplagan av Ehrensvärds samlade skrifter. Ingår: Underdånigste promemoria til hans majestät konung Gustaf III, De fria konsters filosofi, Resa til Italien.
+
C. A. Ehrensvärds skrifter. Stockholm, A. G. Hellsten, 1837. Samtida hfrbd, något nött. Namnteckning på försättsbladet.

Tillsammans med faksimilupplaga av Augustin Ehrensvärds "Anteckningar under en resa i Finland 1747", I-II, utgiven 1969 i 200 exemplar.

5 vol.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902439

Datum:

2021-05-16