Ekeblad m.fl. 3 vol
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
EKEBLAD M.FL (3). EKEBLAD, PETRUS. Horologium biblicum, eller Ett bibliskt uhrwärk, på swensk vers efter bibel-numererne, neml. ifrån 1. och til 12, med lyck-önskan för höga öfwerheten på hwar timas slut, samt apostoliska trons bekännelse wid slutet på klåckan tolf, dem frommom til wälment tienst som aldrakortast lemnade... Stockholm, tryckt hos Henr. C. Merckell, kongl. typogr. i stor-furstendömet Finland, åhr 1720.
Liten 4:o. (16), 112, (1, errata) s. Samtida skinnband hårt nött och skadat i rygg och hörn, sprickor i inre falsar, löst eftersättsblad. Fläckad inlaga, fuktfläck i början, äldre namnteckningar, bl.a. Helena Wirström 1753, mindre pappersförlust på s. 21-22 med liten bokstavsförlust, reva i inre marginal på s. 73, några bläckanteckningar.
Ovanlig.
+
LINDBLOM, J. Domprosten m.m. herr doct. Samuel Älfs minne. Vid jordfästningen i Linköpings domkyrka den 14 julii 1799. Linköping, tryckt hos Didric Gabriel Björn, kongl. gymn., 1799.
8:o. 67 s. Svart glättat pappersomslag, något nött. Titelblad med fläck och lagning, stämpel Johan Axel Almquist, småfläckad inlaga.
Med dikt av Johan Elers.
M.fl.:
Habert - Eggers (övers.), Dödsens tempel af fransöskan öfwersatt. 2:a uppl. Stockholm, 1760 (fransk-svensk parallelltext).
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
902643
Datum:
2021-05-16