Tillbaka till katalog

Crusell m.fl. 4 vol.

Crusell m.fl. 4 vol.
Crusell m.fl. 4 vol.
Crusell m.fl. 4 vol.
Crusell m.fl. 4 vol.

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

CRUSELL M.FL. (4). CRUSELL, BERNHARD (övers.). Sterbini, Cesare. Barberaren i Sevilla, eller Den fruktlösa försigtigheten. Opera-komik i fyra akter. Fri öfversättning från italienskan. Musiken af Rossini. Första gången uppförd på kongl. stora theatern den 26 october 1825.
Stockholm, H. A. Nordström, 1825.
8:o. (4), 75 s. Enkelt gråpappersomslag medbundet, något fläckat, bläckanteckning. Nytt blått pappband, rygg med röd titeletikett. Text med enstaka småfläckar.

+
BERGERGREN, JOHAN GABRIEL (övers.). Anton Fusselbrennersons redogörelse för sistledne riksdag såsom fullmägtig för Huslösa och Tiggeby härader af Tomtlösa län i Patagonien. Öfversättning. Linköping, Axel Petre, 1824.
8:o. Oskuren i blått pappersomslag.

+
(BERGÉRON), MARIA. Före, under och efter revolutionen i Paris 1848. Jönköping, J. Sandwall, 1848.
8:o. Oskuren. Gult originalomslag medbundet, nött, fläckat. Nytt marmorerat pappband. Småfläckad.

M.fl.: Bergensköld, Tal, öfver... presidenten uti Kongl. : Commerce-Collegio... Baron Gustaf Celsing då des vapen sönderslogs uti S:t Jacobi kyrka den 5 febr. 1789. Hållit af S. Bergenschöld (1789),

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902687

Datum:

2021-05-16