Tillbaka till katalog

Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.

Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.
Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.
Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.
Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.
Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.
Dalin 3 st tal och 1 till 4 vol.

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

TAL AV DALIN MM. (4). DALIN, OLOF VON. Åminnelse-tal öfvfr [!] kongl. vetenskaps academiens medlem ärcke-biskopen herr doct. Eric Benzelius efter kongl. vetenskaps academiens befalning hållit i stora riddarehus-salen af dess ledamot, kongl. bibliothecarien Olof Dalin. Den : 28. nov. 1744. Stockholm, tryckt och finnes til kiöps hos Lor. Lud. Grefing, 1744.
8:o. Nytt marmorerat pappband. Text något fläckad, några avrivna hörn.
Första upplagan, en andra utkom 1771.

M.fl. tal:
Åminnelse-tal öfver holstenska etats-rådet och kongl. vetenskaps academiens medlem, herr Samuel von Trievald, efter kongl. vetenskaps academiens befallning hållit i stora riddarehus-salen af dess ledamot ... Olof Dalin. D. 10 dec. 1743. Stockholm, 1743, Åminnelse-tal öfver holstenska etats-rådet och kongl. vetenskaps academiens medlem, herr Samuel von Trievald, efter kongl. vetenskaps academiens befallning, hållit i stora riddarehus-salen af dess ledamot ... Olof Dalin. Den 10 dec. : 1743. 2:a uppl. Stockholm, Lars Salvius, 1771, Ekelund, En christelig lärares möda och hugnad, föreställd, då prosten i W. Dals contract och kyrkoherden uti Högsäters församlingar, herr Magnus Fryxell, begrofs i Högsäters kyrka, den 17 dec. 1811 (Karlstad 1812).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902709

Datum:

2021-05-16