Tillbaka till katalog

Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom

Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom
Historia 8 vol. bl.a. Elgström, Ekebom

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

HISTORIA (8). RÜHS - EKENDAHL, D. G. (övers.). Reflexioner öfver konung Gustaf III:s lefverne, karakter och inflytande på svenska nationen. Stockholm, 1810.
8:o. 114, (2) s. Samtida hfrbd, rygg med gul titeletikett. Namnteckning, anteckning av Ifvarsson.

M.fl.:
(Elgström, Om ett stort, ett patriotiskt tänkesätt (1810), (Elgström), Hvad rätt har ett folk att dömma en regent? Stockholm, Sohm, 1809, Elmén, Kejsarinnan Catarina II:s lefverne. I-II (1809), Teissier - Ekebom (övers.), Hertigen af Saxen Gotha Ernesti den frommes lefwerne, Corylander, Dissertatio historica de Roma ante Romulum, quam ... praeside ... Magno Rydelio ...(1725), Corylander, Dissertatio historico-literaria gradualis de Orpheo Græcorum philosopho. Quam ... præside ... Joh. Corylander, ... publico literatorum examini die XXIX Maji MDCCLIV. l. hq. c. submittit Magnus Sommelius (1754).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text.
Delvis nötta och skadade band, några fläckade inlagor. Namnteckningar.

Auktionsnummer:

902731

Datum:

2021-05-16