Bastet

Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet
Bastet

Klubbat för:

46 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BASTET, Egyptisk kattgudinna ,sentid ptolemeisk tid ca 664-30 f Kr, brons, monterad på sockel i svartmålat trä, höjd (utan sockel) ca 9,5 cm

Proveniens John Ingels (1925-2016) samlingar och därefter i arv till nuvarande ägarna, John Ingels var verksam som bl a målerikonservator, filmare och reseledare, med själ och hjärta i hembygden kring Leksand blev han också med tiden mycket berest och förvärvade arkeologiska föremål under vistelser i bl a Egypten och Italien, han gjorde 1962 filmen "Egyptian Monuments" med bl a det viktiga syftet att rädda Abu Simbel templet, flera av föremålen på denna auktion har varit exponerade på lokala utställningar i Leksand under 1970-1990-talet, föremålen är förvärvade i Egypten och införda till Sverige under 1960-talet

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

902751

2021-04-25