Tillbaka till katalog

Söderbergs exemplar av samlingsvolym

Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym
Söderbergs exemplar av samlingsvolym

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

HJALMAR SÖDERBERGS EXEMPLAR. Samlingsvolym med 11 bidrag: Bl.a.: BÖTTIGER, CARL WILHELM. Mötet på Odins hög och Gustaf Adolf vid Lützen, tvenne skaldestycken belönta af Svenska akademien. (1835), WALLIN - TEGNÉR, Skaldestycken... Upplästa på Svenska akademiens högtidsdag den 20 december 1839 (1840), TEGNÉR, ESIAS. Till Svenska riddarhuset vid 1840 års riksdag (1840), Wallmark, Till Tegnér, i anledning af hans sista poem : "Helsning till svenska riddarhuset vid 1840 års riksdag (1840), (Sehlstedt), Norrlands-blommor / af --dt (1832, Sehlstedts första diktsamling), Dahlgren, Ångbåts-sånger (1837), Rosenheim, Drottning Öda, eller Auda, den grundrika. Tragedi, på vers, i fem acter: med musik, balletter, och sång. Swenskt original (1816).

8:o. Med Hjalmar Söderbergs namnteckning på insidan av pärmen. Äldre registeranteckningar på försättsbladet. Samtida hfrbd, något nött, guldornerad rygg, titel "Skaldestycken". Text något fläckad. 1 titelblad lagat i marginal (St. Job).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902764

Datum:

2021-05-16