Tillbaka till katalog

Atterbom - Av och om 8 volymer och häften

Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften
Atterbom - Av och om 8 volymer och häften

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

PER DANIEL AMADEUS ATTERBOM (8) - AV OCH OM. (Karl XIV Johan). ATTERBOM, P. D. A. Minnes-ord öfver högstsalig h.m. konung Carl XIV Johan talade i Upsala universitets namn den 31 maj 1844. Uppsala, Wahlström & Låstbom, 1844.
8:o. 55 s. Häftad i tryckt blått omslag, något nött rygg och hörn. Någon enstaka småfläck.

Setterwall, Svensk historisk bibliografi 4049. Omtrycktes i första delen av författarens "Minnesteckningar och tal" 1869.

ATTERBOM, P. D. A. Minnes ord öfwer Per Ulrik Kernell. Talade på Östgötha Nations sal i Upsala den 22 maj 1824. Uppsala, Palmblad & c., 1824.
Liten 8:o. (2), 118, (1, 1 blank, 1) s. Oskuren i svart orginalomslag, nött. Namnteckning på insidan av främre medbundna omslaget. Brunfläckad.

(EHRENBORG, ANNA FREDRICA). Tankar om P. D. A. Atterboms sagospel Lycksalighetens ö. Bihang till Fortsättningen af Skildringar ur det husliga lifvet.
Stockholm, Hörbergska boktryckeriet, 1846.
8:o. 77 s. Häftad i ngt nött tryckt gult omslag. Oskuren. Omslaget med några småfläckar, liten reva i fals.

TILLSAMMANS MED:
Atterbom, Wilhelm Fredrik Palmblad. Minnesteckning (1853), Rogberg (Atterbom), Minnesord vid .. Jon Ulrik Ekmarcks jordfästning i Upsala Domkyrka den 19 december 1830 (Strängnäs 1830, dikt av Atterbom s. 17-23), Rydén, Om Atterboms lyriska poesi (Lund 1840), Schröder-Atterbom, Plato och Goethe. Betraktelser (1842), Minne af Olof Kolmodin (1839).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902785

Datum:

2021-04-14