Tillbaka till katalog

Antiken för ungdom 1737

Antiken för ungdom 1737
Antiken för ungdom 1737
Antiken för ungdom 1737
Antiken för ungdom 1737
Antiken för ungdom 1737
Antiken för ungdom 1737

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

ANTIKEN FÖR UNGDOM 1737. (BOYSEN, PETRUS ADOLPH). Ny och förmehrad acerra philologica, det är: Sjuhundrade utwalde, nyttige, lustige och märckwärdige historier och discourser, utur de berömligaste grekiske och latinske scribenter sammandragne, deribland poeterna fläste dichter om gudar och gudinnor, de fordna romares och grekers förnämste handlingar, någre brukelige ord-språk, samt åtskillige naturlige saker finnas månde: Allom historie-älskarom til nöije, men i synnerhet den studerande swenska ungdomen til tienst och nytto, från tyskan på wårt modersmåhl öfwersatte af P. B. Stockholm, hos Joh. Laur. Horrn, 1737.
8:o. 166 x 98 mm. XVI, 528, 527-918, (24) s. Titeln tryckt med rött och svart. Nött samtida skinnband. Litet maskhål s. 899-sista, delvis med minimal tryckförlust. Von Dübens respektive Gunnar Brusewitz exlibris på främre pärmens insida.

Klingberg: Barn- och ungdomslitteratur utgiven i Sverige 1737:1.
Översatt av Peter Bliberg. Det tyska originalet "Neue acerra philologica" utkom 1715-18. Arbetet innehåller sedelärande berättelser avsedda för barn och ungdom hämtade i huvudsak från antika författare, men även en del medeltida och nära samtida historier, t.ex. om den grymme Dracula (den första på svenska?). I arbetet ingår även en rad fabelartade beskrivningar av djur och växter.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

902827

Datum:

2021-04-19