Tillbaka till katalog

Sankt Olavs saga 1675

Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675
Sankt Olavs saga 1675

Klubbat för:

6 400 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

SANKT OLAVS SAGA 1675. HADORPH, JOHAN. Sanct Olaffs saga på swenske rim. Fordom öffwer 200 år sedan uthdragin af then gambla och widlijftige norske sagan och här korteligen författat utskrifwin af ett gammalt mssto archivi item några norske föreningar medh Swerige, eller hyllnings bref på k. Carl Cnütson sampt någre erchiebiskops stadgar i Upsala för Iemteland och andra bref uplagde i Stockholm af Johan Hadorphio. U. o. o. å. (Stockholm, Nicolas Wankijf, 1675).
Liten 8:o. 155 x 95 mm. (6), 173, (21) s. Utvikbart graverat titelblad signerat Harm. Padt-Brügge. Fläckigt och litet buckligt samtida guldornerat (oxiderat) pergamentband, röda snitt. Försättsbladet saknas. Småfläckar, delvis fuktfläckad. Torsten Bloms exlibris och anteckningen "Ur Nils Bonniers bibliotek" på främre pärmens insida.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 661.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text!

Auktionsnummer:

902841

Date:

2021-04-19