Rimkrönika 1616

Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616
Rimkrönika 1616

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RIMKRÖNIKA 1616. MESSENIUS, JOHANNES. Then gamble rijm krönikes första deel. I hwilken swenske konungars bedreffter, ifrån åhr MCCXXII. och till MCDXXXIX. beskriffues: Rätsinnigom swenskom til behag, aff Johanne Messenio troligan öffuerseed, och nu först, medh K. M. frijheet, aff Chr. Reusners tryck publicerat. Stockholm, (Chr. Reussner), 1616.
8:o. 145 x 95 mm. (16), 332, (3) s. Titelbladet tryckt med rött och svart.

Sammanbunden med: BAAZIUS, JOHANNES D. Ä. Breviarium computi ecclesiastici, sive Explicatio calenarij vulgaris Rom: in ecclesiâ usitati...Data ex antiquorum computo, & proposita discentibus scholae Wex. à Ioanne Baaz, smolando-sueco... Helmstadt, Jacob Lucius, 1618.
8:o. [Mått som ovan]. (79) s.

Senare (1700-tal) halvfranskt band med upphöjda bind, etikett av kjusbrunt skinn, något nötta stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Första verket lagerfläckigt och med några svaga fuktränder, nära skuret och med partiella tryckförluster överst på några blad. Andra verket med fläckigt titelblad, maskhål i undre marginalen.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 771 respektive 39-40.

Se text!

902870

2021-04-19