Tillbaka till katalog

Manderströms rimlexikon 1779

Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779
Manderströms rimlexikon 1779

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

MANDERSTRÖMS RIMLEXIKON 1779. (MANDERSTRÖM, CHRISTOFFER). Försök til et svenskt rim-lexicon. Stockholm, hos Johan Georg Lange, 1779.
8:o. 200 x 120 mm. (16), 397, (3) s. Graverad vignett på titelbladet. Samtida skinnband med rikt guldornerad rygg, upphöjda bind, etikett av rött skinn och röda snitt. Pärmarna något nötta. Enstaka små- och lagerfläckar, i övrigt ren inlaga. Johannes Elfströms namnteckning och Carl Jedvard Bondes exlibris på främre omslagets insida.

Enligt samtida uppgift endast tryckt för de 35 prenumeranter som listas på sista sidan -och ej till salu i bokhandeln. Sanningshalten i detta kan tas med en nypa salt då C. C. Gjörwell tecknat sig för 5 exemplar, och bokhandlare J. C. Holmberg för inte mindre än 20. Upplagestorleken borde i alla fall inte understiga 78 exemplar.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

902944

Datum:

2021-04-19