Dahlgren, Crusenstolpe m.fl. 7 vol.
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
DAHLGREN, CRUSENSTOLPE M.FL. (7). DAHLGREN, CARL FREDRIK. Ångbåts-sånger. Stockholm, 1837.
8:o. 32 s. Tillsammans med flera titlar i samma volym, delvis originalupplagor.
Samtida hfrbd, något nött, guldornerad blekt rygg.
Innehåller: Argus i Olympen (1825, 1 graverat notblad), Babels torn. Norrut (1825, 2:a uppl.), Babels torn. Söder ut (1825), Eldsvådan på Blasieholmen (1822). Delvis med fläckar.
M.fl. Dahlgren, Samlade ungdoms-skrifter I-II (1828), Dahlgren, Samlade arbeten. Utgifne efter författarens död (1847, 1 portrtätt), Dahlgren, Noveller och romaner. Utgifne efter författarens död (1852), (Crusenstolpe), Kollerstad. Legend (1821, C:s debut, ej i B&B 333), (Crusenstolpe), Första fjetet på skriftställarebanan (1842, originalomslag medbundet, exlibris Eric Törnqvist), Cöster, Höstbladen (1843),
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
903034
Datum:
2021-05-16