Ferdinand Fagerlin, Studie av en pojke

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FERDINAND FAGERLIN (1825-1907): Studie av en pojke, signerad F. Fagerlin, olja på pannå av papp, numrerad "No. 4", på en gammal etikett, 17.2 x 14.5 cm.

PROVENIENS: Advokat Hallstedt

Troligtvis utfört under Ferdinand Fagerlins (Stockholm 1825-1907 Düsseldorf) besök i Sverige sommaren 1855. Porträttet föreställer möjligtvis konstnärens yngre bror Albert. Då Stockholm var kolerasmittat, vistades Fagerlin hos sin familj i Värmland. Fagerlin utförde där en rad utmärkta porträtt av anförvanter och vänner, bl. a. av kartografen C. E. Dahlman - enligt Fagerlins egen mening på äldre dagar, hans bästa porträtt - och dennes hustru, Hanna Dahlman. Dessa solida och träffsäkra porträtt överträffas dock i koloristisk charm av ett litet ovalt porträtt av den 15-årige brodern Albert (A. Gauffin, "Ferdinand Fagerlin 1825-1907", 1910, s. 46, illustrerat).

903064

2021-04-18