Karta Stockholm

Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm
Karta Stockholm

Klubbat för:

2 200 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

STOCKHOLM. TILLAEUS, PETTER (1679-1754). General Charta öfwer Stockholm med Malmarne åhr 1733. Stockholm, senare upplaga, troligen nytrycket från 1897.

Graverad kolorerad karta med kartusch och porträtt av Fredrik I, text på sidorna. Ca 154x194 cm.
Uppklistrad på väv och med trästag. Rullad.

Kuntoraportti

Skador, slitage, veck, nagg, fläckar

903163

Päivämäärä:

2021-04-15