Ljuskrona, 1700-tal
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring 1800, för 6+1 ljus samt 2 ljuspunkter, stomme delvis i mässing, behängd med olikslipade prismor i kedjor och kaskader, dekor av lejonmaskeroner, korgbotten, avslutande kotte, diameter 67, höjd ca 94 cm
Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen, manchetter med borrade hål, smärre sprickor, prismor med nagg, ärgat, senare delar, lejonmaskeroner med senare bronsering
903168
2021-04-15