Ljuskrona, 1700-tal

Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal
Ljuskrona, 1700-tal

Klubbat för:

8 600 SEK

8 000 SEK

LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring 1800, för 6+1 ljus samt 2 ljuspunkter, stomme delvis i mässing, behängd med olikslipade prismor i kedjor och kaskader, dekor av lejonmaskeroner, korgbotten, avslutande kotte, diameter 67, höjd ca 94 cm

Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen, manchetter med borrade hål, smärre sprickor, prismor med nagg, ärgat, senare delar, lejonmaskeroner med senare bronsering

903168

2021-04-15