Kerstin Hedeby

Kerstin Hedeby
Kerstin Hedeby
Kerstin Hedeby
Kerstin Hedeby
Kerstin Hedeby
Kerstin Hedeby

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KERSTIN HEDEBY-PAWLO (Sverige, född 1926): "Toivo Pawlo", signerad och daterad Kerstin Hedeby 1966, olja på duk, ca 88x74 cm

UTSTÄLLD:
"KERSTIN HEDEBY SCENOGRAFI, MÅLERI OCH PORTRÄTT", Prins Eugens Waldemarsudde, 2001. KAT.NR 100.

Kerstin Hedeby
-scenografi, måleri och porträtt

"Efter studier på Anders Beckmans skola och Konstakademien fick Kerstin Hedeby en tidig debut 1957 som scenograf vid Malmö Stadsteater med Molieres "Misantropen" i regi av Ingmar Bergman. I sina arbeten för teatern, som scenograf och kostymskapare, fick Kerstin Hedeby fritt spelrum för sina konstnärliga ambitioner och fantasi, samtidigt som hennes djärva kolorism kunde få en underton av musik. Hedeby anspassade sig till de olika pjäsernas karaktär, vare sig det handlade om 1600-talets barock i Misantropen eller en historiserande surrealism i kostymskisserna till Lars Noréns debutpjäs "Fursteslickaren" på Dramaten...

Som målare och fri konstnär hade Kerstin Hedeby sin debut 1957 på Gummeson konstgalleri i Stockholm. Förutom de färgmässiga kvaliteterna i hennes måleri, dess intensitet och klangfullhet, var det framför allt det expressiva draget i hennes människoskildringar som väckte intresse hos publik och kritik. Enligt recensenten Torsten Bergmark var det "en av de intressantaste debuter på länge". I synnerhet uppmärksammades barnporträtten och jämförelse gjordes med Siri Derkert och Vera Nilsson." Källa: Pressmeddelande Utställning på Prins Eugens Waldemarsudde 2001

REPRESENTERAD:
Dansmuseet, Malmö Museum, Moderna Museet, Nationalmuseum mm

Oramad

903235

2021-04-25