Jussi Taipaleemäki Homage à Cornelis

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JUSSI TAIPALEENMÄKI (Finland, född 1948): (20 st) "Hommage á Cornelis", signerade, 178/260, färglitografier, bladmått ca 44x56 cm, några av bladens titlar som följer:
"Somliga går med trasiga skor, Dekadans, Felicia Adjö, Polaren Per är kärlekskrank, Balladen om herr Fredrik Åkare och den söta Cecilia Lind, Brev från kolonien, Ann-Katrin, Saskia, Ofelia plockar krasse, Polaren Pär på socialen, Tältet, Grimasch på morgonen, Cylinderhatten, Morbror Frans, Marcuses Skog, Personliga Person, Fredrik Åkares morgonpsalm"

903356

2021-04-14