Haas & Czjzek Schlaggenwald matservis

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HAAS & CZJZEK SCHLAGGENWALD, matservis, 87 dlr., porslin, Tjeckien (1867-1888), med förgylld bård, bestående av: 16 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar,
24 assietter, 5 uppläggningsfat/skålar, 1 såsskålar med slevar, 1 soppterrin, 1 gräddkanna, 1 saltkar, 1 sockerskål med sked och lock, 1 kaffekanna, 1 tekanna, 12 tekoppar med fat, 11 kaffekoppar med fat, längd mellan ca 10-40 cm

1 extra kaffekopp medföljer, 1 större fat med nagg medföljer,

903655

2021-04-15