Spegel rokoko av Nils Sundström

Klubbat för:

8 000 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

NILS SUNDSTRÖM (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1781), spegel, stockholmsarbete i rokoko, brännstämplad NS krönt med krona, Stockholms hallstämpel, dekor i papier maché samt pastellage, genombrutet krön, förgylld med polerad dekor av akantus, rocailler och voluter, nedre sarg med genombruten dekor, kvicksilverfolierade glas, 126x55cm

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage, saknar bakstyckle, senare tillkommet spegelglas, sannolikt kring 1800-talet, det flerdelade ramglaset är i original, ställvist senare bronserad, skador kring dekoren, förlusst av förgyllning

903734

2021-04-16