De Geer 4 vol. bl.a. Hedbergband

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LOUIS DE GEER (4). (DE GEER, LOUIS, 1818-1896). S. H. T. af L.D.G., författare till "Hjertklappningen på Dalvik". Stockholm, L. J. Hjerta, 1843.
12:o. 256 s. Vackert svart hfrbd med rikt guldornerad rygg, lätt nött med blekt rygg, två titelfält i rosa och pärmar med marmorerade papper, på främre pärmen Gustaf Bernströms monogram i guldtryck, marmorerat snitt. Bernströms anteckning "Coll. cat." på försättsbladet. Text något småfläckad och solkig. Inköpt hos Mats Rehnström 2001.
Samlingen består av essäer och skisser tidigare publicerade i bl.a. "Eos" och "Linnea borealis".

Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), apotekare och finansman i Göteborg, en av de största svenska boksamlarna under 1900-talet.

+ (DE GEER, LOUIS). Hjertklappningen på Dalvik. Novell af L. D. G. Stockholm, L. J. Hjerta, 1841.
12:o. 312 s. Samtida hfrbd, nött, guldornerad rygg, lagad i övre del. Något småfläckad. Namnteckning Adolf Regnér på försättsbladet.

+ (DE GEER, LOUIS). Carl XII:s page af L. D. G. Förf. till S. H. T. I-II. Stockholm, Bonniers, tryckt hos L. J. Hjerta, 1847.
12:o. Två senare marmorerade pappband, något nötta, ryggar med titeletiketter, rosa stänksnitt (Hedberg). Text något små- och brunfläckad. Blindpressat exlibris Sten Westerberg, Beatelund, och exlibris Kurt Winberg.

Se text

903859

2021-05-16