Carl Frithiof Dahl 1919
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FRITHIOF DAHL - HYLLNING TILL 50-ÅRSDAGEN, hyllning till byggmästaren Carl Frithiof Dahl på dennes 50-årsdag från Murmästarämbetet. "Till ordföranden i Stockholms byggmästareförening m.m. Frithiof Dahl på 50 årsdagen den 27 juli 1919". Handskriven text och dekorationer i akvarell, signerad Bertha Svensson, i fodral av skinn, pärmar med gulddekor, i ask, bladmått 35x25 cm, fodralets mått 37x27,5 cm.
Något nött fodral
903912
2021-04-18