Carl Frithiof Dahl 1919

Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919
Carl Frithiof Dahl 1919

Klubbat för:

1 500 SEK

3 000 SEK

CARL FRITHIOF DAHL - HYLLNING TILL 50-ÅRSDAGEN, hyllning till byggmästaren Carl Frithiof Dahl på dennes 50-årsdag från Murmästarämbetet. "Till ordföranden i Stockholms byggmästareförening m.m. Frithiof Dahl på 50 årsdagen den 27 juli 1919". Handskriven text och dekorationer i akvarell, signerad Bertha Svensson, i fodral av skinn, pärmar med gulddekor, i ask, bladmått 35x25 cm, fodralets mått 37x27,5 cm.

Något nött fodral

903912

2021-04-18