Egyptiska aretafkter

Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter
Egyptiska aretafkter

Klubbat för:

2 600 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

EGYPTISKA Artefakter, 18 st, Nya riket till ptolemeisk tid, 1549-30 f Kr, hårring i jaspis och Besamuletter, votivkärl, jaspis, steatit, glas samt glaserat slergods, mätt mellan ca 1-2 cm

Proveniens John Ingels (1925-2016) samlingar och därefter i arv till nuvarande ägarna, John Ingels var verksam som bl a målerikonservator, filmare och reseledare, med själ och hjärta i hembygden kring Leksand blev han också med tiden mycket berest och förvärvade arkeologiska föremål under vistelser i bl a Egypten och Italien, han gjorde 1962 filmen "Egyptian Monuments" med bl a det viktiga syftet att rädda Abu Simbel templet, flera av föremålen på denna auktion har varit exponerade på lokala utställningar i Leksand under 1970-1990-talet, föremålen är förvärvade i Egypten och införda till Sverige under 1960-talet

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Zustandsbeschreibung

903935

2021-04-25