Johan Erik Höglander armlänstol
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARMLÄNSTOL, bemålad, Johan Erik Höglander (verksam 1777-1813), gustavianskt stockholmsarbete, sabelformade ben, signerad IEH, klädd i blå textil, sitthöjd ca 42 cm
Senare bemålning, förstärkt, lagning
903969
2021-04-22