Johan Erik Höglander armlänstol

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ARMLÄNSTOL, bemålad, Johan Erik Höglander (verksam 1777-1813), gustavianskt stockholmsarbete, sabelformade ben, signerad IEH, klädd i blå textil, sitthöjd ca 42 cm

Senare bemålning, förstärkt, lagning

903969

2021-04-22