Egyptiska amuletter

Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

EGYPTISKA AMULETTER 39 st, även fragment, Nya riket till ptolemeisk tid, 1549-30 f Kr,, i bl a skiffer, steatit, ben och glaserat lergods, mått mellan ca 2-6 cm

Proveniens John Ingels (1925-2016) samlingar och därefter i arv till nuvarande ägarna, John Ingels var verksam som bl a målerikonservator, filmare och reseledare, med själ och hjärta i hembygden kring Leksand blev han också med tiden mycket berest och förvärvade arkeologiska föremål under vistelser i bl a Egypten och Italien, han gjorde 1962 filmen "Egyptian Monuments" med bl a det viktiga syftet att rädda Abu Simbel templet, flera av föremålen på denna auktion har varit exponerade på lokala utställningar i Leksand under 1970-1990-talet, föremålen är förvärvade i Egypten och införda till Sverige under 1960-talet

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

903996

2021-04-25