Tillbaka till katalog

Bref till en officerare i Finland 1789 m.fl. 2 vol

Bref till en officerare i Finland 1789 m.fl. 2 vol
Bref till en officerare i Finland 1789 m.fl. 2 vol
Bref till en officerare i Finland 1789 m.fl. 2 vol
Bref till en officerare i Finland 1789 m.fl. 2 vol

Klubbat för:

1 600 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

GUSTAV III:S KRIG (2). Bref till en officerare i Finland, ifrån desz farbror. Daterat i september månad 1788. Stockholm, tryckt hos Anders Zetterberg, 1789.
4:o. 15 s. Oskuren i modernt brunrött pappband, rygg med svart titeletikett. Text något småfläckad, fuktrand.

WINDAHL, ERIC ADOLPH. Tal, til cavallerie-corpsen i Falun. Den 11 november 1788. Efter åstundan til trycket befordradt. Falun, J. C. Holmberg, 1788.
4:o. (4) s. Löst inlagd i modernt marmorerat pappband, svart titeletikett. Texten med tejplagningar (mot rygg), något lagerfläckig, någon fuktrand. Namnteckning på titelbladet.
En annan upplaga trycktes i Stockholm samma år. Utgavs i propagandasyfte för att stödja kriget i Finland 1788-90. Eric Adolf Windahl (1761-1803), tillfällighetspoet i Dalarna.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

904404

Date:

2021-05-02