Märtha Bolin-Clason, Lerdala, olja
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988), Lerdala - ateljé logen, 1973, olja på duk, 54x65 cm
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
Lerdala, beläget i Västergötland, innehades av skulptrisen Britta Nehrman (1901-1978). Märtha Bolin-Clason hade där en ateljé. Den livslånga vänskapen dem emellan går tillbaks till akademietiden. Nehrman hade kommit in på akademiens skulptörskola 1920 samtidigt som Martha Bolin antogs på Måleriskolan. Märtha hade inte någon bostad men fick erbjudandet att bo i hennes föräldrahem i Djursholm. De var samtidigt i Paris under Märtha Bolins studieår 1923-25. 1939 ställde de ut tillsammans på Falu Konsthall i Falun.
missfärgningar
904755
2021-04-19