Märtha Bolin-Clason, Två träd, olja

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988): Två träd, signerad MBC, olja på duk, 56x72 cm

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

Utförd vid Ekensberg säteri beläget i Överhörna socken, Södertälje kommun, Södermanland. Det bildades 1649 av Bengt Ekehjelm som då gav egendomen dess nuvarande namn. Corps-de-logiet i italieniserande stil uppfördes 1789-90. 1975 avstyckades säteriets olika byggnader, torp med mera. Corps-de-logiet tillhör sedan dess intendent Lars Sjöberg. Den större delen av marken tillfördes Ekensbergs Förvaltnings AB, som även äger Horns säteri, beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred. Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde där ett sommarställe från 1941 till början av 1960-talet av familjen Aminoff, den dåvarande ägaren,

904758

2021-04-19