Bellman illustrerad av Peter Dahl
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BELLMAN ILLUSTRERAD AV PETER DAHL. BELLMAN, CARL MICHAEL. Fredmans epistlar. Med bilder av Peter Dahl. Stockholm, Bonniers, 1984.
Stor 8:o. 272 x 195 mm. 430, (3) s. Grönt blinddekorerat helskinnband med silverpräglad pärmtitel, försilvrade snitt och medbundet omslag (Knut Hässler). I grön originalklotkassett.
Nummer 3 av bibliofilupplagans 350 numrerade exemplar och signerad av Peter Dahl. Försättsbladen i originallitografi, men den utgåvan åtföljande lösa originallitografin saknas här.
Se text!
905037
2021-04-19