Skänkskåp Dalarna
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÄNKSKÅP, 1700-tal, Dalarna, sk Kronskåp, daterat 1793, imitationsmåleri, polykrom dekor av kurbits, ursprungligen platsbyggt, höjd ca 217, 120x58 cm
Brukslitage, listdelar saknas, lås saknas, senare fötter, kompletterad listdel
905058
2021-04-19