Cecilia von Gegerfelt, Kustmotiv

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CECILIA VON GEGERFELT (1885-1971): Vintermotiv Gamla Stan, Stockholm, signerad C v Gegerfelt, olja på duk, 41x32 cm

Cecilia von Gegerfelt var dotter till konstnären Wilhelm von Gegerfelt och Gunhild Baalack, gift med Johan Olander.

Gegerfelt studerade konst i Dresden 1901-1902 och vid danska Kunstakademiet 1902-1906 samt för Carl Wilhelmson 1906-1908 och under studieresor till Italien. Hennes konst består av landskapsmotiv i olja eller akvarell. Hon målade en stor mängd livliga gatumotiv från Paris, Rom och Venedig. Bland de svenska motiven har hon främst avbildat olika miljöer från Hallands Väderö och Torekov. Gegerfelt är bland annat representerad på Nationalmuseum.

905405

2021-04-19