Tillbaka till katalog

Karl XII:s kröning Djurberg 1697

Karl XII:s kröning Djurberg 1697
Karl XII:s kröning Djurberg 1697
Karl XII:s kröning Djurberg 1697
Karl XII:s kröning Djurberg 1697
Karl XII:s kröning Djurberg 1697
Karl XII:s kröning Djurberg 1697

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

KARL XII:S KRÖNING. (DJURBERG, DANIEL D.Ä.). Pia vota hyperboreorum quum serenissimus ... Dn. Carolus XII. svecorum ... rex ... avitam coronam imperii Suedici die 14. Decemb. anni 1697... susciperet. Stockholm, utan år (1697).
Folio. (4) s. Löst inlagd i nytt rött marmorerat pappband. Vertikalt veck, liten reva i nedre hörn, liten fläck på andra bladet, bruntonade marginaler, blyertsanteckning av Ifvarsson i övre marginal.

Dikt skriven av Djurberg till Karl XII då han tillträdde tronen 1697. Ovanlig.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

905449

Datum:

2021-05-02