Erik Öhrmark Gustavianska stolar
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska, 9 stolar, 8 signerade stolar varav 2 otydliga, 2 med Stockholms hallstämpel, genombruten rygg med spjälknippe, kopplade ben med H-kryss, kannelerade framben med hörnfleurener, gråmålade, textilklädda och stoppade sitsar, sitthöjd ca 46 cm
Kraftigt renoverade, kompletterade, lagningar, sprickor, färgbortfall, fläckar, 1 stol med avvikande färg på sargen
905989
2021-05-02