Ann-Mari Åfeldt olja

Ann-Mari Åfeldt olja
Ann-Mari Åfeldt olja
Ann-Mari Åfeldt olja
Ann-Mari Åfeldt olja
Ann-Mari Åfeldt olja
Ann-Mari Åfeldt olja

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ANN-MARI ÅFELDT (1924-2019): "Strandviste", signerad AM Åfeldt, olja på duk, ca 57x62 cm,

HISTORIK:

Ann-Mari Åfeldt - Arholmabilder

Bildkonstnären Ann-Mari Åfeldt studerade konst vid Gerleborgsskolan i Stockholm, senare grafik och litografi. Hon arbetade som konstnär på Arholma och har illustrerat flera av Nils-Åke Hasselmarks böcker som tex "Vindarna kring Arholma".

Ann-Mari Åfeldt har ställt ut på ett 20-tal galleri-och samlingsutställningar och då framförallt i Stockholm och Arholma.
Separatutställningar i urval: Galleri 44, Gallerie Origo, Leo Berlings Musikgård, Ekebyhovs Slottsgalleri.
Samlingsutställningar: Liljevalchs vårsalong 1977 och 1994, Roslagsmusset Norrtälje, Galleri H, Konstnärshuset Stockholm, Lidingö stadshus, Medborgarhuset Stockholm.
Representerad: Statens Konstråd, Stockholms läns landsting, Stockholms kommun, Skaraborgs läns landsting, Industriförbundet, Svenska kommunförbundet.

906155

2021-04-23