Anders Wissler skulptur

Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur
Anders Wissler skulptur

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ANDERS WISSLER (1869-1941) "Tors fiske", patinerad brons, signerad i gjutningen, höjd ca 34 cm

Historik: Denna skulptur var i stort format Anders Wisslers vinnande bidrag till en tävling (1903) om offentlig utsmyckning vid Mariatorget och anses som konstnärens mest betydelsfulla, patinerad brons, höjd ca 34 cm

Bruks och åldesrelaterat slitage

906382

2021-04-27