Bägare silver karolinsk barock
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CHRISTOPHER RICHTER, bägare, silver, karolinsk barock, verksam Stockholm 1689-1706, stämplad 1696, rak, nedåt avsmalnande, senare gravyr, svisselerad slingrande bladdekor, kartusch med monogram, invändigt förgylld, höjd ca 18,5, övre diameter 13,5, vikt ca 394 g
Gravyren senare,bucklor, sliten förgyllning
906647
2021-04-22