Lockurna Österrike
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOCKURNA, porslin, möjligen Royal Vienna, Österike, 1800-tal, förgylld dekor med girlanger och akantus samt scen av kvinnor i rumsinteriör, beslag av mässing, märkt undertill "Plauderei" samt sköld i underglasyrblått och frimärke märkt Austria 1335, även otydligt signerad invändigt, höjd ca 33 cm
Locket man limmad knopp, i övrigt smärre bruksspår
906812
2021-04-29