Lockurna Österrike

Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike
Lockurna Österrike

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LOCKURNA, porslin, möjligen Royal Vienna, Österike, 1800-tal, förgylld dekor med girlanger och akantus samt scen av kvinnor i rumsinteriör, beslag av mässing, märkt undertill "Plauderei" samt sköld i underglasyrblått och frimärke märkt Austria 1335, även otydligt signerad invändigt, höjd ca 33 cm

Locket man limmad knopp, i övrigt smärre bruksspår

906812

2021-04-29