Spjällband empire
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPJÄLLBAND, till kakelugn, 1800-talets början, yllebroderi i korsstygn på stramalj, 12 figurscener, nederdel med beslag i pinsback, pressad dekor i form av eklöv och ekollon, handtag i glas med ingjuten spiraldekor i blått och vitt, längd ca 175 cm
PROVENIENS: Tidö slott
907259
2021-04-27