Kindjal Georgien

Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien
Kindjal Georgien

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 400 SEK

KINDJAL, kaukausisk, 1800-tal, rak klinga med enkel blodrand, fäste i horn, läderklädd balja i trä, balja och fäste med silverbeslag, klinga med stämpel från Tbilisi, längd ca 53 cm

Slitage, mindre skada på fästets horn

907628

2021-04-25