Egyptisk Osirisfigur

Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur
Egyptisk Osirisfigur

Klubbat för:

3 400 SEK

1 500 SEK

OSIRIS, Egypten, sentid till ptolemeisk tid, 664-30 f Kr, brons, höjd ca 7 cm

Proveniens: Förvärvad och införd till Sverige under 1940-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna, köparen får förvärvarens namnuppgifter och levnadsår efter försäljningen

Ingår temaauktion Grand Tour

Jordfynd

907805

2021-04-25