Egyptisk Osirisfigur
Klubbat för:
3 400 SEK
1 500 SEK
OSIRIS, Egypten, sentid till ptolemeisk tid, 664-30 f Kr, brons, höjd ca 7 cm
Proveniens: Förvärvad och införd till Sverige under 1940-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna, köparen får förvärvarens namnuppgifter och levnadsår efter försäljningen
Ingår temaauktion Grand Tour
Jordfynd
907805
2021-04-25