Golvurnor med lock Kina
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNOR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, sent 1900-tal, polykrom kantondekor av palatsscener samt fåglar och växter, märkta med fyra karaktärsmärke i botten, lockknoppar i form av fohundar, höjd 82 cm.
Lättare bruksslitage. Ett lock lagat, ett lock med flisa på undersidan.
908062
2021-04-26