Golvurnor med lock Kina

Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina
Golvurnor med lock Kina

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GOLVURNOR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, sent 1900-tal, polykrom kantondekor av palatsscener samt fåglar och växter, märkta med fyra karaktärsmärke i botten, lockknoppar i form av fohundar, höjd 82 cm.

Lättare bruksslitage. Ett lock lagat, ett lock med flisa på undersidan.

908062

2021-04-26