Romersk figurin
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, romersk/egyptisk, ca 100-300 e Kr, föreställer en födande kvinna på en förlossningsstol, senare monterad på en sockel i svartmålat trä, höjd ca 14,5 cm
Proveniens: Förvärvad av läkaren och samlaren Cedric A Nielsen, Seattle, Washington, inköpt i Italien i mitten av 1950-talet, därefter i arv och sedan i svensk privatsamling
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd,
908095
2021-04-26