Romersk figurin

Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin
Romersk figurin

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FIGURIN, romersk/egyptisk, ca 100-300 e Kr, föreställer en födande kvinna på en förlossningsstol, senare monterad på en sockel i svartmålat trä, höjd ca 14,5 cm

Proveniens: Förvärvad av läkaren och samlaren Cedric A Nielsen, Seattle, Washington, inköpt i Italien i mitten av 1950-talet, därefter i arv och sedan i svensk privatsamling

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd,

908095

2021-04-26