Tillbaka till katalog

Svenska folksagor

Svenska folksagor
Svenska folksagor
Svenska folksagor
Svenska folksagor
Svenska folksagor
Svenska folksagor

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

SVENSKA FOLKSAGOR. HYLTÉN-CAVALLIUS, GUNNAR OLOF & STEPHENS, GEORGE. Svenska folk-sagor och äfventyr. Efter muntlig öfverlemning samlade och utgifna. Första delen. [Första]-andra häftet. Stockholm, hos L. J. Hjerta, 1844/hos Joh. Beckman, 1849.
8:o. 203 x 124 mm. (8), 276, (2), 277-499 s. Titelbladen tryckta med rött och svart. Litet nött samtida halvfranskt band med guld- och blindornerad rygg, infärgade titelfält, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Bitvis småfläckig, några smärre revor. Första titelbladet och ett påföljande blad lagade vid inre fals.

Allt som utkom. För texternas insamling och redigering svarade Hyltén-Cavallius, för kommentarerna Stephens.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

908715

Datum:

2021-04-29