Tillbaka till katalog

Fornnordiska sagor, 3 vol.

Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.
Fornnordiska sagor, 3 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

FORNNORDISKA SAGOR (3). AFZELIUS, ARVID AUGUST (övers.). Saemund den Vises edda. Sånger af Nordens äldsta skalder. Efter handskrifter från skandinaviska forn-språket öfversatte af Arv. Aug. Afzelius. Stockholm, i Deleens och Granbergs Tryckerier, 1818.
8:o. 186 x 125 mm. (20), 275, (1 blank, 1) s.
Sammanbunden med: STURLASSON, SNORRE. Snorre Sturlesons Edda samt Skalda. Öfversättning från skandinaviska forn-språket. Stockholm, Elméns och Granbergs Tryckeri, 1819.
8:o. [Mått som ovan]. (2), XIII, (2, 1 blank), 172, (1) s. Samtida halvfranskt band med blind- och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Övre kapitälet skadat. Bitvis något lagerfläckig inlaga.
Det andra verket i översättning av Anders Jacob Cnattingius.

Tillsammans med: LILJEGREN, JOHAN GUSTAF. Skandinaviska fornålderns hjeltesagor, till läsning för Sveriges ungdom, efter isländska handskrifter utgifne med historiska upplysningar af Joh. G. Liljegren. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1818-19.
8:o. 176 x 102 mm. (8), LVIII, 338, (2), (4), XXXVI, 314 s. 2 graverade planscher.
Sammanbunden med: LILJEGREN, JOHAN GUSTAF. Jarlmans och Hermans saga, efter isländska handskrifter utgifven med upplysande anmärkningar. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1819.
8:o. [Mått som föregående]. 76 s. Gröna samtida halvfranska band med guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Ryggarna något nötta. Några småfläckar. 2 volymer.

Inalles 3 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

908720

Datum:

2021-04-29