Tillbaka till katalog

Codex argenteus 1671

Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671
Codex argenteus 1671

Klubbat för:

9 800 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

CODEX ARGENTEUS 1671. WULFILA. D. N. Jesu Christi ss. Evangelia ab Ulfila gothorum in Moesia episcopo circa annum à nato Christo CCCLX ex græco gothicè translata, nunc cum parallelis versionibus, sveo-gothicâ, norrænâ, seu islandicâ, & vulgatâ latinâ edita. Stockholm, Nils Wankijf, 1671.
4:o. 220 x 165 mm. (48), 703 s. 3 utvikbara tryckta tabeller. Saknar graverat extra titelblad och 2 planschblad.

Sammanbunden med: JUNIUS, FRANCISCUS & STIERNHIELM, GEORG. Glossarium Ulphila-gothicum, linguis affinibus, per Fr. Junium, nunc etiam sveo-gothica auctum & illustratum per Georgium Stiernhielm. Stockholm, Nils Wankijf, 1670.
4:o. [Mått som ovan]. (4), 152 s.

Brunt nära samtida skinnband med upphöjda bind, blindpräglade spegelpärmar och sprängda snitt. Övre kapitälet skadat. Saknar försättsblad. Fuktränder i marginalerna t. o. m. s. 44 i evangeliet och återkommande i glossariet. Alf Henrikssons exlibris på främre pärmens insida.

Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet, spalt 941-942. Här med glossariets titelblad i ursprungliga varianten (en ny trycktes 1671). Darlow & Moule 1814.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Ej komplett. Se text!

Auktionsnummer:

909423

Date:

2021-04-29